Strona g³ówna Ksiêga Go¶ci Forum Kontakt
:::Asfalt Skateboarding:::
   
O DESCE
Sondy
<----Wstecz

HISTORIA SKATEBOARDINGU

W latach 50'tych zmodyfikowano truck'i i du¿o ³atwiej by³o sterowaæ "deskami". Jako ¿e w tym okresie surfing sta³ siê bardzo popularny, ludzie zaczeli ³±czyæ go z jazd± na desce. W 1959 roku pojawi³a siê w sprzeda¿y pierwsza deska Roller Derby. Gdy pojawi³y siê nowe, lepsze kó³ka jazda po chodnikach wziê³a górê. Jednak dopiero gdy Larry Stevenson, redaktor magazynu Surf Guide zaczyn±³ promowaæ skateboarding ruszy³a prawdziwa lawina. Jego firma, Makaha w 1963 zaprojektowa³a pierwsze profesjonalne deski. Pierwsze zawody rozegrano w szkole ¶redniej imienia Pier'a Avenue w Hermosa, Kalifornia w 1963 roku. W czasie gdy wiêkszo¶æ skaterów katowa³o swoje deski na chodnikach i ulicach, odwa¿niejsi zaczêli siê uczyæ jazdy w pustych basenach. Do roku 1965 miêdzynarodowe zawody, filmy, magazyny i wycieczki przez ca³e stany ró¿nych teamów skateboardowych przyczyni³y siê do wyniesienia nowego sportu na wy¿yny. Przez trzy lata sprzedano ponad 50 milionów deskorolek i nagle skateboarding straci³ popularno¶æ.

Pojawi³o siê za du¿o desek, których jako¶æ nie zachwyca³a. Mimo, i¿ wymy¶lono lepsze kó³ka, nie u¿ywano ich, gdy¿ stare by³y tañsze i dlatego producenci ci±gle ich u¿ywali. Niestety nie trzyma³y siê dobrze nawierzchni i skaterzy upadali wszêdzie. W miastach zakazano jazdy na desce. Skateboarding przesta³ istnieæ.

Przez nastêpne osiem lat skateboarding istnia³ jedynie w podziemiu, pokazuj±c siê jedynie w takich obszarach jak Santa Monica w Kaliforni. Wtedy Larry Stevenson wymy¶li³ kicktail'a (podniesiony tail), jednak to nie pomog³o odnowiæ popularno¶ci deski.

W 1970 roku surfer Frank Nasworthy postanowi³ u¿yæ kó³ek urethanowych, stosowanych wtedy w rolkach, w desce. Jazda na tych kó³kach by³a cudowna w porównaniu do tej na strarych kó³kach. Po up³ywie czasu, kó³ka urethanowe wysunê³y siê na prowadzenie na ca³ym ¶wiecie, a Kalifornia zas³ynê³a ze wspania³ych kó³ek.

W roku 1973 kó³ka Cadiallac Frank'a Nasworthy zapocz±tkowa³y drugi boom skateboarding'u. Producenci trucków (Bennett, Tracker) zaczeli produkowaæ truck'i zaprojektowane specjalnie do deskorolek. W 1975 roku Road Rider wypu¶ci³ na rynek pierwsze precyzyjne ³o¿yska z tulejkami, jednocze¶nie koñcz±c okres ¶wietno¶ci lu¼nych ³o¿ysk kulkowych. Miliony zapaleñców zaczê³o uprawiaæ slalom, downhill (zjazd z olbrzymich górek) i freestyle. Magazyn SkateBoarder znowu zaczyna byæ publikowany. Deska znowu rz±dzi. Pierwszy ogólnodostêpny skatepark zosta³ wybudowany na Florydzie w 1976 roku. Niewiele pó¼niej setki innych pojawi³o siê w ca³ej pó³nocnej Ameryce. Skateboarding przeniós³ siê z poziomego wymiaru na pionowy (rampy i te sprawy). Równie¿ decki poszerzono o prawie jedn± trzeci±, dziêki czemu uzyskano lepsz± pszyczepno¶æ na poziomych powierzchniach. Czo³owi zawodnicy tacy jak Tony Alva, Jay Adams reklamowali sob± pierwsz± udan± liniê desek z grafik± poni¿ej logo Dogtown. Nied³ugo potem niemal wszystkie wytwórnie zaczê³y umieszczac rysunki na spodzie swoich desek.

W roku 1978, Alan Gelfand wymy¶li³ "ollie" i tym samym wyniós³ skateboarding na jeszcze wy¿szy poziom. Podstawy "stylu ulicy" rozwinê³y siê kiedy zaczêto przenosiæ triki charakterystyczne dla vert'u na p³ask± powierzchniê. Kultura skate'ów zaczê³a siê mieszaæ z punkami i now± fal± muzyki. Rysunki przedstawiaj±ce trupie czachy pojawi³y siê dziêki geniuszowi Venrom Courtland Johnson'a z Powell'a.

Jazda w basenach (tzw.. pool skating) sta³a siê niezmiernie popularna dziêki lepszej technologii. Ubezpieczenia skateparków sta³y siê obowi±zkowe ze wzgledu na ich niebezpieczeñstwo. W rzeczywisto¶ci by³y one tak wysokie, ¿e wiekszo¶æ w³a¶cicieli zamknê³a drzwi swoich skateparków i do akcji wkroczy³y buldo¿ery. Do koñca 1980 roku, skateboardnig znów umiera . Kiedy BMX sta³ siê popularny, a magazyn SkateBoarder zmieni³ siê w Action Now, wiêkszo¶æ deskarzy odwróci³o siê plecami do deski. No i znów deskorolka przenosi siê do podziemia. Zostali sami hardcore'owcy.

W 1981 roku zaczêto wydawaæ magazyn Trasher, który mia³ na celu dostarczaæ informacji o scenie deskowej tym, którzy zostali w interesie. W 1982 roku Tony Hawk wygrywa swoje pierwsze zawody w Del Mar Skate Ranch. W 1983 roku producenci tacy jak Santa Cruz, Powell Peralta czy Tracker widz± pewn± nadziejê dla tego sportu. W tym samym roku na scenie pojawia siê Transworld Skateboarding.

Do 1984 roku vert by³ bardzo popularny, ale street ju¿ depta³ mu po piêtach. Powell Peralta stworzy³ pierwszy film "Bones Brigade". Rozgrywane by³y liczne zawody rampowe z udzia³em takich gwiazd jak Tony Hawk, Christian Hosoi i Neil Blender. Natomiast na ulicy Mark Gonzales, Natas Kaupas i Tommy Guerrero czesali ollie na niewiarygodnych wysoko¶ciach.

W latach 80'tych tacy producenci jak Powell Peralta, Vision/Sims i Santa Cruz opanowali wiêkszo¶æ rynku skateboardowego. S³awy deskowe i zwyciêzcy zawodów ustatkowali siê, a niektórzy profesjonali¶ci wyci±gali nawet 10.000 $ miesiêcznie (w tamtych czasach !!!). Buty deskowe takich firm jak Airwalk, Vans, czy Vision sta³y siê razem z ciuchami skatowymi bardzo popularne.

W miarê zbli¿ania siê koñca dekady, skateboarding znowu przeniós³ siê z vert'u na ulice. Wielu profesjonalnych skaterów zdecydowa³o siê opu¶ciæ wiêkszych producentów i za³o¿yæ w³asny interes. Jednym z pierwszych, który tak zrobi³ by³ Steve Rocco, który za³o¿y³ znany wszystkim dzisiaj World Industries. W miarê up³ywu czasu, postaæ sk8boardingu zmienia³a siê i powsta³a nowa szko³a (new school), w której najwiêksz± uwage po¶wiecano ollie'im i technicznym trikom.

W 1991 roku nast±pi³o ogólno¶wiatowe cofniêcie siê tego sportu. Tak jak bywa³o w przesz³o¶ci, tak i tym razem wytwórcy odnotowali olbrzymie straty finansowe, tak wiêc znów zaczêto uzdrawiaæ sk8boarding. W 1992 pojawi³ siê pierwszy numer magazynu Big Brother. No i znów wszystko przenios³o sie do podziemia. Mniej wiêcej w po³owie lat 90'tych nast±pi³a czwarta ju¿ w historii dobra fala tego sportu. Buty deskowe wytwarzane przez Etnies i Vans zaczê³y siê sprzedawaæ w olbrzymich ilo¶ciach. Wkrótce powsta³o wiele kolejnych firm nastawionych g³ównie na zyski.

Przez lata 90, rynek zosta³ wype³niony wszelkiego rodzaju producentami i po¶rednikami osprzêtu deskowego. Skateboarding nadal jest ukierunkowany g³ównie na street. W wielu wypadkach profesjonali¶ci wypuszczaj± na rynek w³asne produkty i zak³adaj± firmy. Longboarding (jazda na d³ugich deskach) przez d³ugi czas pozostawa³ w zapomnieniu, ale teraz znów prze¿ywa dni ¶wietno¶ci tak samo jak downhill . W Kaliforni, znowu zaczêto budowaæ nowe skateparki Ciê¿ka praca Jim'a Fitzpatrick'a i Miêdzynarodowej Organizacji Skateboardowych Firm przyczyni³a siê do na¶ladowania Kalifornii przez inne miasta. Dziêki temu wybudowano wiele nowych skateparków, a jeszcze wiêcej jest planowanych lub w budowie.

Przez ostatnie 40 lat, skateboarding mia³ swoje wzloty i upadki popularno¶ci. Kiepska jako¶æ, niebezpieczeñstwo i k³opoty ubezpieczeniowe s± zaliczane do przyczyn upadków. Jednak deskorolka niew±tpliwie rozwinê³a siê znacz±co od czasów pierwszych, prymitywnych "desek". Je¿eli chodzi o kontuzje, sport ten jest obecnie bezpieczniejszy od rugby czy hockey'a (je¿eli siê spojrzy na procent poszkodowanych...).

WIADOMO¦CI